Harmonie plamene – terapeutický účinek svíček

Již stovky let používáme svíčky jako oblíbený doplněk interiérů našich domovů. Svíčky jsou často dostupné v různých velikostech, tvarech a barvách. Jejich design může přidat do interiéru estetický prvek, který se hodí k celkovému stylu místnosti.

Svíčky mohou být umístěny na dekorativní podstavce, v skleněných vázách nebo svícnech, čímž dodají prostoru elegantní a vkusný vzhled. Využíváme je nejen kvůli estetice, ale hlavně pro relaxaci a navození příjemné atmosféry.

Plamen svíčky vytváří uklidňující a meditativní efekt, což pomáhá snižovat stres a napětí.

Proč mají svíčky terapeutický účinek?

Relaxační účinek světla plamene svíčky je dobře známý a často využívaný pro meditaci a terapii. Proč má plamen svíčky takový efekt? 

  • Teplota světla svíčky: Svíčky při hoření vyzařují teplé světlo, které vytváří příjemnou atmosféru. Teplé barvy si spojujeme se sluncem a ohněm a mají na lidskou psychiku uklidňující a uvolňující účinek, navozují pocit tepla a přátelskosti. Hra světla a stínu může působit meditativně a pomáhá odvádět pozornost od každodenních stresů.
  • Jemný pohyb plamene svíčky: Plamen svíčky je živý, jeho neustálé mihotání přitahuje naši pozornost a podporuje soustředění. Světlo svíček se liší od ostrého, statického osvětlení, které poskytují elektrické zdroje světla. Sledování pohybu plamene nám pomáhá odvrátit myšlenky od každodenních starostí a soustředit se na přítomný okamžik. Může vést k hlubšímu stavu relaxace a klidu, podobně jako pozorování vln na moři nebo ohně v krbu.
  • Atmosféra: Světlo plamene svíčky má schopnost vytvořit intimní a klidné prostředí. Měkké a příjemné osvětlení s dlouhými stíny vytváří pocit útulnosti a bezpečí. Pomáhá uvolnit napětí a stres, přispívá k celkovému pocitu pohody. 
  • Asociace s rituály: Svíčky máme podvědomě spojoveny s pozitivními, klidnými a relaxačními momenty, jako jsou koupele, meditace, nebo romantické večeře. Tato silná asociace mezi svíčkami a relaxací může být posílena rituály, jako je zapalování svíček při určitých příležitostech nebo jako součást večerní rutiny.
  • Vůně: Někdo vsadí kromě vizuálního efektu plamene svíčky také na jejich vůni. Čich je velmi důležitým smyslem, který významně ovlivňuje naše vnímání světa a interakci s ním. Zprostředkovává nám zážitek ze světa vůní, povzbuzuje naši představivost a náladu. Například vůně levandule a jasmínu mají relaxační a zklidňující účinky na naši mysl i tělo. Jiné esenciální oleje zase podporují naši bdělost a aktivizují nás. My dáváme přednost spíše svíčkám bez parfemace a kombinujeme je s aromadifuzéry na éterické oleje.

Jak vybírat svíčky?

Při nákupu je lepší vyhnout se svíčkám vyrobeným z parafínu, který je ropným produktem a může při hoření uvolňovat do ovzduší škodlivé látky, například formaldehyd nebo některé těžké kovy. Místo toho zvažte svíčky vyrobené z přírodních vosků, jako je sójový vosk, včelí vosk, kokosový vosk nebo palmový vosk. Tyto materiály jsou z obnovitelných zdrojů a nezatěžují tolik životní prostředí. Jsou také biologicky odbouratelné a mají tendenci hořet déle a čistěji. Samozřejmě i přírodní svíčky při hoření vylučují určité látky. Je to například oxid uhličitý, saze a některé aromatické uhlovodíky, ovšem ve výrazně menším množství, než svíčky vyrobené s použitím parafínu.

Jak je to s vonnými svíčkami?

Pokud zvolíte vonnou svíčku, prostudujte pečlivě její etiketu a věnujte pozornost tomu, jaké vonné složky obsahuje. Upřednostňujte svíčky s přírodními esenciálními oleji a pokud možno se vyhněte svíčkám obsahujícím syntetické vůně. Tyto svíčky mohou obsahovat chemikálie pro zdraví škodlivé. Existují ale i syntetické parfémy do svíček s certifikací IFRA, u nichž je garantována nejvyšší možná kvalita a zdravotní nezávadnost. 

Na rozdíl od přírodních esenciálních olejů, které jsou extrahovány z rostlin a mají složitou chemickou strukturu, syntetické vůně neobsahují přírodní sloučeniny a komplexní směsi bioaktivních látek charakteristické pro esenciální oleje. Nemají tedy stejný terapeutický účinek jako esenciální (nebo také éterické) oleje. Aromaterapie se často spoléhá právě na přítomnost těchto přírodních bioaktivních látek, které mají vysoký potenciál ovlivňovat lidskou psychiku i tělo.

Závěr

Svíčky jsou skvělým způsobem, jak zkrášlit interiér a přidat do něj útulnost, estetiku a příjemnou atmosféru. Je důležité zvolit správné umístění, stylové provedení, které se hodí k vašemu osobnímu vkusu a požadovanému designu. Vhodně zvolené svíčky a vůně mohou být také skvělým prostředkem pro relaxaci, meditaci nebo zlepšení spánku. Díky nim si můžeme dopřát příjemné chvíle pro sebe i své blízké.