Jak si vybrat aroma difuzér na éterické oleje

Aromadifuzéry jsou v dnešní době velmi oblíbeným doplňkem domácností i kanceláří. Dokáží velmi efektivně rozptylovat vůně esenciálních olejů, zvlhčovat vzduch a mnohdy také fungovat jako lampička nebo noční světlo do dětského pokoje. Existuje široká škála typově i vzhledově odlišných difuzérů a při výběru toho správného se někdy můžeme cítit bezradní. V tomto článku se snažíme shrnout jak jednotlivé druhy aromadifuzérů fungují a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Ultrazvukové aromadifuzéry

Ultrazvukové aromadifuzéry fungují na proncipu ultrazvuku a esenciální oleje ve směsi s vodou rozptylují do vzduchu ve formě jemné chladné mlhy. Při tomto způsobu rozptylování éterických olejů nedochází k jejich zahřívání a oleje si tak zachovávají všechny své terapeutické vlastnosti. Ultrazvukové aromadifuzéry jsou díky svému tichému chodu použitelné i v ložnicích, nebo obývacích pokojích. Bývají také téměř vždy vybaveny nastavitelným časovačem a funkcí automatického vypínání.

Jak ultrazvukový difuzér funguje:

Do nádržky ultrazvukového difuzéru nalijte vodu a přidejte několik kapek esenciálního oleje. Na dně nádržky je umístěna ultrazvuková membrána, která vytváří vysokofrekvenční vibrace, které rozkládají směs vody a esenciálního oleje na mikroskopické částice. Vytváří tak jemnou a voňavou mlhu, která se uvolňuje do vzduchu, většinou poháněna malým ventilátorem umístěným uvnitř difuzéru.

Výhody ultrazvukových difuzérů:

  • Ultrazvukové difuzéry kombinují aromaterapii s funkcí zvlhčování vzduchu.
  • Nezahřívají éterické oleje a ty si tak zachovávají všechny své vlastnosti.
  • Jejich provoz je většinou velmi tichý.
  • Zpravidla mají možnost nastavit intentitu vůně pomocí časovače.
  • Mají nízkou spotřebu energie.
  • Automaticky se vypnou, pokud v přístroji dojde voda.
  • Ultrazvukové difuzéry je možné použít i bez éterického oleje jako zvlhčovače vzduchu.

Nevýhody ultrazvukových difuzérů:

  • Nejsou úplně neslyšné, někomu může například při usínání vadit i tiché vrnění difuzéru.
  • Vyžadují pravidelnou údržbu a čištění. S pomocí čistící směsi na ultrazvukové difuzéry je to ale velmi jednoduché.

Nebulizéry

Nebulizéry (nebo také atomizéry) jsou aroma difuzéry, které rozptylují čistý esenciální olej bez použití vody nebo tepla. Jejich fungování je založeno na mechanickém rozložení éterického oleje na mikroskopiské částice a jejich rychlém rozptýlení do místnosti. Tento způsob je velice efektivní a nebulizátory dokáží rychle provonět i velké prostory. Jsou často používány v terapeutických a profesionálních prostředích, kde je důležitá čistota a účinnost esenciálních olejů.

Jak nebulizér funguje:

Nádržku nebulizéru naplňte čistým esenciálním olejem bez přidání vody. Nebulizéry jsou vybaveny vzduchovým čerpadlem, které vytváří silný proud vzduchu. Proudící vzduch prochází přes malou trysku a strhává s sebou esenciální olej, který se tím rozkládá na mikroskopické částice. Proudem vzduchu jsou pak částice oleje rozptýleny do prostoru, který tak rychle a intenzivně nasytí vůní éterického oleje.

Výhody nebulizérů:

  • Nedochází u nich k zahřívání éterických olejů, ty si tak zachovávají všechny své terapeutické vlastnosti.
  • Nebulizéry poskytují silnou a čistou vůni éterického oleje.
  • Většina nebulizérů má možnost jednoduchého nastavení intenzity vůně.
  • Dokáží rychlé provonět i velké prostory.
  • Nezvyšují vlhkost v místnosti.

Nevýhody nebulizérů:

  • Mají vyšší spotřebu esenciálních olejů.
  • Provoz nebulizérů je o něco hlučnější kvůli vzduchové pumpě.
  • Jejich cena bývá zpravidla vyšší ve srovnání s jinými typy difuzérů.
  • Nebulizéry vyžadují čištění od usazených zbytků olejů. Při použití čistící směsi na nebulizéry je to velmi snadné.

Teplovzdušné aroma difuzéry

Teplovzdušné aroma difuzéry fungují jednoduše na principu zahřívání směsi vody a esenciálních olejů, aby se uvolnily jejich vůně do vzduchu. Směs vody a oleje se odpařuje a rozptyluje do prostoru.

Jak teplovzdušné aroma difuzéry fungují:

Do nádržky difuzéru nalijeme potřebné množství vody a do ní přidáme několik kapek éterického oleje podle vlastního výběru. Teplovzdušný difuzér má topný prvek, který zahřívá nádobku obsahující směs vody a esenciálního oleje. Zdroj tepla může být elektrický nebo jím bývá čajová svíčka. Jakmile se směs vody a éterického oleje zahřeje, začíná se odpařovat. Tím se uvolňuje vůně do prostoru.

Příklady teplovzdušných aromadifuzérů:

  1. Elektrické teplovzdušné difuzéry: Tyto difuzéry mají zabudovaný elektrický topný prvek, který se postará o zahřátí směsi vody a éterického oleje na takovou teplotu, aby docházelo k jejímu odpařování a uvolňování vůně. Některé modely elektrických difuzérů umožňují regulaci teploty, takže můžeme ovlivňovat intenzitu vůně.
  2. Aromalampy s čajovou svíčkou: Jedná se o klasický typ aromalampy, kde se směs vody a esenciálního oleje zahřívá pomocí malé čajové svíčky umístěné pod nádobkou.

Výhody teplovzdušných difuzérů:

  • Jejich použití je velice jednoduché.
  • Jsou cenově dostupné. Obvykle jsou levnější než ultrazvukové nebo nebulizační difuzéry.
  • Mírně zvlhčují vzduch v místnosti.

Nevýhody teplovzdušných difuzérů:

  • Esenciální oleje mohou při vyšších teplotách ztrácet své terapeutické vlastnosti.
  • Při ponechání bez dozoru je u nich riziko přehřátí, zejména u aromalamp s čajovou svíčkou.
  • Ve srovnání s ultrazvukovými difuzéry nebo nebulizéry je jejich difúze méně kontrolovaná.
  • Vyžadují čištění od vodního kamene a usazených zbytků éterického oleje.

Pasivní difuzéry

Pasivní aromadifuzéry fungují bez potřeby tepla, vody nebo elektrické energie. Jejich fungování je velice jednoduché, využívají přirozené odpařování esenciálních olejů do vzduchu.

Princip fungování pasivních aromadifuzérů:

Pasivní difuzér obsahuje materiál, na který nakapeme esenciální olej. Olej se do pasivního difuzéru vsákne, materiál bývá zpravidla porézní (například keramika, dřevo, bavlna, nebo ratanové tyčinky). Esenciální olej se z absorpčního materiálu postupně samovolně odpařuje do okolního vzduchu. Tento proces je pomalý a konstantní.

Typy pasivních aromadifuzérů:

  1. Reed difuzéry: Tyto difuzéry mají nádobku s esenciálním olejem (nebo vonnou směsí), do které jsou vloženy tyčinky. Tyčinky nasávají olej a díky své porézní struktuře jej postupně uvolňují do vzduchu. 
  2. Klasické pasivní difuzéry: Difuzéry jsou vyrobeny z porézní keramiky, dřeva nebo sádry, která absorbuje olej. Olej se z materiálu přirozeně odpařuje.
  3. Difuzéry s vloženým knotem: Většinou se jedná o kovovou schránku, ve které je kousek savého materiálu, jako je bavlna nebo filc. Výhodou je, že knot je jednoduše vyměnitelný a můžete tak střídat své oblíbené vůně podle nálady. Nejčastěji se požívají jako aromadifuzéry do mřížky klimatizace auta, nebo vonné šperky (škapulíře).

Výhody pasivních aromadifuzérů:

  • Nepotřebují elektřinu ani teplo.
  • Jsou velmi jednoduché na použití a údržbu.

Nevýhody pasivních aromadifuzérů:

  • Vůně z nich je méně intenzivní ve srovnání s aktivními difuzéry.
  • Je potřeba v nich pravidelně doplňovat esenciální olej, vůně poměrně rychle vyprchá.

Pokud hledáte způsob na jednoduché a příjemné provonění interiéru auta, je pasivní difuzér ideálním řešením.

Shrnutí

Výběr správného aromadifuzéru je velmi individuální záležitost a závisí na tom, co od difuzérů očekáváte a kde jej chcete využívat. Zvažte jak velikou místnost chcete provonět, jestli vám nevadí vyšší hlučnost difuzéru a jaký design aroma difuzéru se vám bude do interiéru hodit. Důležité také je, jestli chcete ovládat intenzitu vůně a mít možnost nastavit automatické vypnutí po určité době chodu difuzéru a jestli uvítáte zvlhčení vzduchu v místnosti. Pokud si stále nebudete jistí nebo budete mít jakékoli otázky, neváhejte nám zavolat nebo napsat