Královna levandule

Levandule je aromatická bylina, která pochází z oblasti Středomoří. Patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) a je známá svými fialovými květy a intenzivní vůní. Používá se po staletí, a to jak v lékařství, tak v kosmetice. Staří Římané ji využívali pro její antiseptické vlastnosti a jako přísadu do koupelí. Populární je především pro svou nezaměnitelnou vůni, kterou známe z prádelníků našich babiček. Polštář plněný sušenou levandulí nás doslova ukolébá do hlubokého kvalitního spánku.

Levandule je vyhledávaná nejen jako letní okrasa terasy a dekorace ve stylu Provence, nýbrž i ve formě bylinného éterického oleje. Je bezesporu královnou všech esencí a nemůže chybět ve vaší domácí lékárničce. Má velmi široký rozsah účinků a možností využití, ať již při aromaterapii v aromalampě a aroma difuzéru, nebo přímou aplikací na pokožku.

ÚČINKY ÉTERICKÉHO OLEJE LEVADULE

Okamžitá úleva při stresu

Éterický olej z levandule přináší úlevu od stresu tím, že zmírňuje úzkost. Díky svýme sedativním a relaxačním schopnostem dokáže snížit hladinu stresového hormonu a stejně jako Směs éterických olejů Zklidnění pomáhá uklidnit emoce a vyrovnat krevní tlak. Levandule umí skvěle odstranit napětí z těla i mysli. 

Respirační účinky levandule

Směs oleje z levandule a Éterického oleje Tea Tree zmírňuje respirační potíže. Je to doslova závan čerstvého vzduchu pro váš dýchací systém, je přínosem pro ty, kteří trpí ucpáním dutin nebo infekcemi horních cest dýchacích.

Péče o pokožku

Levandulový olej se také po staletí používá k urychlení hojení ran a k léčbě kožních onemocnění. Jeho antimikrobiální působení oceníte u drobných řezných ran, popálenin nebo poštípání hmyzem. Éterický olej z levandule ocení učitelé na školních výletech, zdravotníci na táborech a měl by být součástí každé cestovní lékárničky. Můžete jej bez obav používat na pokožku, ať už jako vylepšení oleje k uvolňující masáži nebo v jojobovém či mandlovém základu jako účinnou složku k hydrataci a regeneraci pleti v letních měsících. Rovněž po slunění můžeme uklidnit podrážděnou pokožku a ošetřovat i mírné spáleniny.

Bezpečná pomoc z přírody

Levandule patří k olejům, které jsou bezpečné pro těhotné ženy i pro děti od útlého věku a snadno jim tak ošetříte drobná poranění, oděrky, vyrážku nebo štípance od hmyzu. Přestože je možné aplikovat levandulový olej na kůži v neředěné podobě, u osob s přecitlivělou pokožkou nejprve otestujte snášenlivost kvůli možné alergické reakci, nebo olej nařeďte.

Podpora srdce

Levandule přispívá ke zdravému fungování kardiovaskulárního systému. Inhalace levandulového oleje nebo jeho aplikace prostřednictvím masáže může pomoci snížit krevní tlak a srdeční frekvenci, což vede ke zlepšení celkového kardiovaskulárního zdraví. Antioxidanty přítomné v levandulovém oleji také podporují zdraví cév tím, že bojují proti oxidativnímu stresu, což může přispět k prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Zařaďte používání levandule do své denní rutiny. 

Tipy pro použití levandulového oleje

  • Úleva při migréně - I urputná migréna způsobená vysokým tlakem odezní, když si potřete spánky levandulovým olejem.
  • Navození klidného spánku - Přidáním několika kapek levandulového oleje do aromadifuzéru vytvoříte ve svém domově uklidňující prostředí a navodíte klidné spaní.
  • Přírodní repelent - Tři až pět kapek ve 200 ml vody v lahvičce s rozprašovačem uvolní do místnosti harmonizující vůni (během dne střiky několikrát opakujte) a také funguje jako jemný repelent.
  • Rozptýlení úzkosti - Kapka levandulového oleje na kapesníku a následná inhalace pomůže zmírnit stres a úzkost ve vypjatých situacích (v čekárně u lékaře nebo zubaře).
  • Voňavá koupel - Levandulovou koupel po náročném dni ocení děti i dospělí. Voňavá koupel s levandulí nebo meduňkou zklidní mysl a připraví vás ke spánku. Stačí smíchat 5-8 kapek éterického oleje levandule s neutrálním koupelovým olejem, přidat směs do teplé vody ve vaně a pořádně promíchat.
  • Hýčkání doteky - masáž se stopou levandulové vůně povznese zážitek z masírování na ještě vyšší úroveň.
  • Péče o pokožku hlavy - Několik kapek levandulového oleje lze přidat do kondicionéru a podpořit tak stav pokožky hlavy.
  • Provonění prádla - přidejte pár kapek v závěrečné fázi pracího cyklu a vaše prádlo bude vonět přímo božsky.