Srovnání svíček ze sójového a palmového vosku

Oproti svíčkám z přírodního vosku jsou sice svíčky z parafínu v dnešní době běžné a často levnější, protože parafín je vedlejším produktem při rafinaci ropy, ale i když mohou být atraktivní svou cenou, mají řadu nevýhod. Například mohou produkovat černý kouř a uvolňovat potenciálně škodlivé chemikálie do ovzduší.

Proto se v dnešní době, kdy se mnoho z nás zaměřuje na udržitelný životní styl, svíčky ze sójového a palmového vosku stávají oblíbenou volbou pro mnoho domácností. Nabízejí totiž ekologičtější a kvalitnější alternativu k tradičním parafínovým svíčkám. Zbývá ale otázka, který z těchto dvou vosků upřednostnit.

Jaký je mezi nimi rozdíl? Podle čeho se rozhodovat? Pojďme se na to podívat blíže.

Vlastnosti vosků

Palmový vosk

 • Vyrábí se z palmového oleje, který pochází z plodů Palmy olejné (Elaeis guineensis), největší podíl na jeho produkci má v současné době Malajsie.
 • Má tvrdou a krystalickou strukturu, což umožňuje velmi dlouhou dobu hoření svíček z něj vyrobených.
 • Palmové svíčky hoří čistě, bez kouře a zápachu. Prohořívají středem a pokud stojí na rovném podkladu, tak z nich nestéká rozpuštěný vosk.
 • Díky vyššímu bodu tání svíčky z palmového vosku lépe odolávají letnímu teplu při skladování.
 • Vzhledem k jeho vlastnostem používáme palmový vosk na výrobu volně stojících svíček větších rozměrů.
 • Pořizovací cena svíček z palmového vosku je vyšší, než u parafínových svíček. Díky dlouhé době hoření (u velkých svíček se pohybuje přes 100 hodin) je jejich užitná hodnota velmi vysoká a jednoznačně se jejich nákup vyplatí.

Sójový vosk

 • Vyrábí se z bobů Sóji luštinaté (Glycine max), která je běžně pěstována hlavně ve Spojených státech, Brazílii a Argentině.
 • Měkčí struktura vosku způsobuje, že svíčka z něj vyrobená hoří o něco rychleji, než svíčka z palmového vosku. Stále je ale doba hoření podstatně delší, než u parafínových svíček.
 • Sójové svíčky hoří čistě a bez kouře a mohou vydávat přirozenou vůni silnější, než při hoření svíček z palmového vosku.
 • Díky nízkému bodu tání jsou v letních měsících svíčky ze sójového vosku náročnější na skladování. Vosk má při vysoké pokojové teplotě (nad 25 stupňů Celsia) tendenci měknout a na jeho povrchu se vytváří drobná krupička. Při teplotě blížící se třicítkám, se dokonce může sójová svíčka "nafouknout". I v takovém stavu ale svíčky stále dobře hoří. Pokud používáte klimatizaci a dokážete teplotu v interiéru korigovat, nemusí vás to trápit.
 • S ohledem na vlastnosti sójového vosku z něj vyrábíme svíčky v dózách a nádobách s víčkem, buď skleněných nebo kovových.
 • Pořizovací cena sójových svíček je vyšší, než u parafínových svíček. Díky dlouhé době hoření (i u nízkých gramáží svíček běžně přes 20 hodin) je jejich užitná hodnota vysoká a jejich nákup se určitě vyplatí.

Ekologičnost

Palmový vosk

 • Palmový vosk je biologicky odbouratelná přírodní surovina z obnovitelných zdrojů, což znamená, že nespálené zbytky vosku se v přírodě snadno rozloží a nezatěžují tak životní prostředí. Jeho výroba ale může být spojena s odlesňováním pralesů kvůli budování nových plantáží. Proto nakupujeme palmový vosk ze zdrojů s certifikací RSPOkterá zaručuje, že byl vyroben s ohledem na životní prostředí a udržitelnost.

Sójový vosk

 • Stejně tak, jako palmový, je i sójový vosk biologicky odbouratelná přírodní surovina pocházející z obnovitelných zdrojů. Mluví se o tom, že i sójové plantáže mohou přispívat k odlesňování, zejména v Jižní Americe, ale obvykle v menší míře než plantáže palmové. Většina sójového vosku dovážená do ČR pochází z USA, kde se sója pěstuje na udržitelný způsob.

Shrnutí

Sójový i palmový vosk je ceněn pro svou udržitelnost a biologickou odbouratelnost. Oba vosky jsou vyráběny z obnovitelných zdrojů, což znamená, že jejich použití má menší dopad na životní prostředí. Svíčky z nich vyrobené také hoří čistěji a déle než klasické parafínové svíčky, což je výhodné pro zdraví uživatelů a zajišťuje lepší hodnotu za utracené peníze.

Sójový vosk je také známý svou schopností dobře uvolňovat vůně, což z něj činí ideální volbu pro aromaterapeutické svíčky. V letních měsících je ale potřeba dávat pozor na vysoké teploty při skladování sójových svíček.

Palmový vosk nabízí bohatý a stabilní plamen, který vytváří příjemnou atmosféru a svíčky z palmového vosku zaujmou krásnou texturou a jedinečným vzhledem. Jediné, co vás od něj může odrazovat, je potenciální spojitost jeho výroby s odlesňováním. Díky zdrojům s certifikací RSPO se tomuto spojení vyhýbáme.

Oproti svíčkám z parafínu, který je odvozen z ropy a může uvolňovat škodlivé látky, představují jak sójové svíčky, tak i svíčky z palmového vosku zdravější a ekologičtější alternativu. S jejich výběrem tak nejen podpoříte udržitelnost a snížíte ekologickou stopu, ale také získáte produkt, který je šetrnější k vašemu zdraví a poskytuje lepší celkový zážitek.

Doporučené produkty8