Vánoce bez svíček a vůní? To by nešlo...

Symbolem Vánoc je bezesporu SVĚTLO. Všechna ta světýlka nadšení v dětských očích, hvězdy v oknech, andělské svícny, osvětlená náměstí, rozsvícené stromečky, prskavky a samozřejmě Betlémské světlo v podobě svíčky u sváteční tabule. 

A hned za všemi světelnými vjemy následují vůně. Například tradice pálení bylinných vykuřovadel - "františků" - sahá až k dávným civilizacím (starověký Egypt, Indie, Čína).

Vůně - to jsou silné nosiče vzpomínek. 

Tak schválně, kdo z vás si okamžitě vybaví, jak voněla babiččina kuchyně během příprav vánočního cukroví? Vanilkou, hřebíčkem a skořicí. Medem a čerstvě namletým perníkovým kořením. Citronovou kůrou. Ořechy, kávou a rumem.

Pozvěte vůně k sobě domů

Vzpomínky na dětství si snadno můžeme připomenout i díky pár kapkám vhodně zvoleného esenciálního oleje v aroma difuzéru nebo aromalampě.

Svěží citrusy ve formě éterických olejů celoročně podporují dobrou náladu. Během svátků, kdy je rodina pohromadě, skvěle pomáhají snižovat stres. Do zimního lesa nás jako do pohádky přenese vůně jehličí.

Jalovec (Juniperus), esenciální olej z jalovce obecného, očišťuje od negativních myšlenek. Je úzce spojen s oslavami zimního slunovratu, které mají kořeny v pohanské mytologii.

Exotické dřeviny: cedr, santal, pačuli svou výraznou vůní doslova omámí naše smysly. Přispějí k romantické atmosféře.

Od jesliček v chrámu se line vůně myrhy a kadidla. 

Pravé kadidlo se získává z boswelie (olibanum), má meditativní vlastnosti, používá se hojně během církevních obřadů, v domovech je oblíbená pro očistné a meditativní účinky. Kadidlo, myrhu a pravou vanilku najdete také ve směsi Kouzlo adventu, která nás udržuje v příjemném rozjímání, umocňuje štědrost a posiluje ducha.

Samotná Myrha (rovněž živice/pryskyřice) se vyznačuje teplou, mírně hořkou vůní.

Směs Zimní večer naplní obývací pokoj sváteční náladou, ve které se snoubí vůně čerstvě oloupaných pomerančů a svařáku. Vytvoří ideální podmínky pro romantický večer ve dvou.

To byly ty nejčastější esenciální oleje, které o Vánocích plníme do aromadifuzérů a aromalamp. Milujeme je, protože přirozeně navozují krásnou a hřejivou atmosféru pohody a vládnou mnoha ozdravnými účinky pro naše tělo i psychickou pohodu, díky 100% přírodním složkám.

Který z nich si vyberete pro své sváteční dny?