Proč je důležité pečovat o svíčky a jak na to?

V hektickém a uspěchaném světě, ve kterém žijeme, je důležité najít si někdy čas na odpočinek a obnovu energie. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak doma vytvořit příjemnou a uklidňující atmosféru, je používání přírodních svíček. Svíčky nejen přinášejí příjemné, teplé světlo, ale také mají pozitivní dopad na lidskou psychiku a celkovou pohodu, pomáhají snižovat stres a napětí.

Pokud máte svíčku vyrobenou ze 100% přírodního sójového nebo palmového vosku, může být tento zážitek ještě příjemnější. Tyto svíčky poskytují čistší hoření než svíčky z vosku na bázi parafínu, ale také prohořívají podstatně pomaleji. Nicméně i ony si zaslouží určitou péči, aby vám vydržely dělat radost co nejdéle a zůstaly ve skvělé kondici.

Ale proč je důležité o ně pečovat? A jak bychom měli postupovat?

Význam péče o svíčky z přírodního vosku

Hned na úvod je potřeba říci, že pokud o svíčky nijak pečovat nebudete a jediná vaše interakce s ní bude její zapálení a sfouknutí, vůbec nic zlého se nestane a svíčka vám bude dobře sloužit. Když se o ni ale budete pravidelně starat, odmění se vám rovnoměrnějším prohoříváním vosku, stabilním hořením bez kouře a prodlouženou životností. Svíčka, o kterou je pečováno, zkrátka vypadá lépe a hoří déle a čistěji, bez kouře a sazí. 

Jak pečovat o svíčky z přírodního vosku?

Zastřihávání knotu

Toto je první a nejdůležitější krok. Příliš dlouhý knot je nejčastější příčinou nadměrného kouření a neklidného hoření svíček. Navíc bude svíčka hořet příliš vysokým plamenem a zkrátí se tak její životnost. Knot je tedy potřeba zkrátit na přibližně 5 milimetrů, a to před každým zapálením svíčky. Pokud máte svíčku ve sklenici nebo jiné hlubší dóze, může být po delší době knot pro zkrácení hůře dostupný. V takovém případě si můžete pomoci například speciálními nůžkami na knot.

Výběr vhodného místa

Při výběru místa dohlédněte, aby svíčka nehořela v průvanu. Takové umístění svíčky může způsobit mihotání plamene, což bude působit rušivě a bude nerovnoměrně prohořívat vosk. Z hlediska bezpečnosti  je také potřeba svíčku umístit na rovnou, nehořlavou podložku a dostatečně daleko od záclon a podobných „zápalných“ nástrah.

První zapálení svíčky

U nové svíčky je důležité nechat ji při prvním zapálení hořet tak dlouho, dokud téměř celý povrch svíčky není tekutý. Tím předejdete takzvanému “tunelování” vosku. Poprvé tedy svíčku zapalujte jen v případě, že máte dostatek času, abyste jí dopřáli prostor pro patřičné „rozhoření“. Protože svíčky z přírodního vosku hoří pomaleji, než klasické parafínové svíčky, zabere to většinou víc než jednu hodinu.

Optimální doba hoření

Abyste zabránili přehřátí obalu svíčky (pokud nejde o volně stojící svíčku), doporučuje se nechat ji hořet maximálně 3 hodiny v kuse. Pokud ji necháte hořet déle, dojde také k nadměrnému zahřátí většího množství vosku a knot se do něj může „položit“ a utopit se. Přestože přírodní svíčky hoří výrazně čistěji, než svíčky na bázi parafínu, nadměrná délka hoření může i u nich zvyšovat množství emisí, včetně sazí.

Zhasínání svíčky

Pokud to se svíčkami myslíte skutečně vážně a chcete jim dopřát veškerou možnou péči, používejte pro zhasínání jejich plamene zhášedlo svíček. Při sfoukávání svíčky může dojít k vystříknutí kapek horkého vosku do okolí. Může při tom dojít k popálení nebo poškození nábytku. Také se hladina hladina vosku „zhoupne“ a  rozlije na stěny svíčky. To nepřispívá k jejich dlouhému a rovnoměrnému hoření. Při správném použití zhášedla svíček dochází také k menší produkci kouře po zhasnutí plamene. 

Dohoření svíčky

I svíčka má svůj čas, kdy si zaslouží odejít do voskového nebe. Když z ní zbývá jen malý kousek nebo je na dně pouze nízká hladina vosku, je čas svíčku zhasnout a rozloučit se s ní. Jinak by totiž mohlo dojít k přehřátí a prasknutí obalu svíčky (pokud nejde o volně stojící svíčku), případně podložky, na které svíčka stojí.

Skladování svíček

Když svíčka právě nehoří, skladujte ji na chladném, tmavém a suchém místě mimo přímé působení slunce nebo jiných zdrojů tepla. Obzvlášť svíčky ze sójového vosku jsou náchylné i na mírné zvýšení okolní teploty. Za horkého léta se tak může sójový vosk začít samovolně rozpouštět a změní se vzhled svíčky. Její povrch zmatní a může se na něm objevit drobná „krupička“. Na její funkci to ale nemá vliv. Palmový vosk má oproti sójovému vyšší teplotu tání, proto svíčky z něj vyrobené nejsou na skladování náročné. Pokud má obal svíčky víčko, zavřete jej, aby se ve svíčce neusazoval prach.

Závěr

Výroba svíček z přírodního sójového a palmového vosku je umění samo o sobě. Aby vám však svíčka mohla poskytnout po dlouhou dobu nejlepší možný zážitek, je třeba jí poskytnout správnou péči. Ale nebojte se, i pokud se o svíčku nebudete starat podle našeho popisu, bude vám sloužit k vaší radosti. Péčí jen prodloužíte její životnost a eliminujete případný kouř a saze. Pokud si chcete i tuto část soužití se svíčkami náležitě a stylově užívat, můžete zvážit pořízení nástrojů pro péči o svíčky. Doufáme, že tento článek vám pomůže vychutnat si příjemné chvíle se svíčkami na maximum!