Proč některé éterické oleje tuhnou a jak to vyřešit

Éterické oleje jsou ceněné pro své aromaterapeutické vlastnosti a široké využití v péči o tělo i duši. Nicméně se vám může stát, že některé oleje budou z lahvičky pomalu nebo špatně kapat. Tento jev je naprosto přirozený a nesouvisí s kvalitou nebo trvanlivostí oleje. Pojďme se podívat co to způsobuje, jak můžete efektivně zvládnout tuhnutí těchto olejů. Možná vás bude zajímat i další článek o tom, jak vyřešit správné skladování éterických olejů.

Přirozené tuhnutí éterických olejů

Přirozené tuhnutí některých éterických olejů nastává v důsledku chemických vlastností jednotlivých složek, které při nižších teplotách mění svůj stav z kapalného na pevný. Tento proces je typický například pro oleje s vyššími teplotami tání. Některé z nich tuhnou při poklesu teploty pod 20 °C (Anýz, Fenykl a další), některým k tomu stačí i pokojová teplota (Ylang-ylang, Kadidlo, Nard, Cedr a několik dalších). Pak jsou zde éterické oleje, které mohou být o něco hustší samy o sobě. Mezi ně patří třeba Pačule, Amyris nebo Santal.

Jak éterické oleje "zkapalnit"

  • Rozehřátí éterického oleje při pokojové teplotě

Pokud se nejedná o éterický olej s přirozeně hustou konzistencí, nejjednodušší a nejšetrnější metodou je nechat olej postupně rozehřát při pokojové teplotě. Tento proces může trvat několik hodin, ale je šetrný k olejům.

  • Zkapalnění éterického oleje ve vodní lázni

Pokud potřebujete éterický olej zkapalnit rychleji, nebo se jedná o přirozeně hustý olej, můžete lahvičku s olejem umístit do teplé vodní lázně. Teplota vody by neměla přesáhnout 40°C, aby nedošlo k poškození éterických složek oleje. Lahvičku s olejem do vody postavte a povolte její víčko. Olej se bude při zahřívání rozpínat. Dejte ale pozor, aby se do lahvičky nedostala voda. Olej ponechte ve vodní lázni, dokud se úplně neroztaje. Pokud se voda ochladí ještě před roztátím oleje, vyměňte ji. Každý olej bude potřebovat na zkapalnění jinak dlouhou dobu. Záleží na tom, jak tuhý je a jaká je jeho přirozená struktura. 

Závěr

Přirozené tuhnutí některých éterických olejů je běžným jevem, který nemá vliv na jejich kvalitu. Pomocí jednoduchých metod, jako je postupné ohřátí při pokojové teplotě nebo ve vodní lázni, lze oleje opět snadno zkapalnit. Dodržování správných zásad skladování pak zajistí jejich dlouhou trvanlivost a zachování terapeutických vlastností.